Hizmetler

Doula Desteği Hizmetleri

Hamilelikte, doğum boyunca ve lohusalıkta kesintisiz doula desteği.

İhtiyacınıza göre şekillenen hizmet paketleri.

Yolculuğunuzu kutlayan eşlik.

doula in istanbul

Doğum Doulası Nedir?

Doğum doulası, hamilelikte ve doğum sırasında kişisel destek hizmeti verir.

Doğum Doulası Hizmeti Neleri İçerir?

Doğum öncesi çalışmalar: Hamileliğin yaklaşık 25. haftasından sonra çalışmaya başlarız, doğuma hazırlanmak için 2 ev ziyareti planlarız. Bu ziyaretlerde ağrıyla baş etme yöntemlerinin yanı sıra doğumu kolaylaştıran hareketler, pozisyonlar ve basit masaj teknikleri çalışılır. Eşlerin katılımı da bu buluşmalara teşvik edilir. Yaklaşık 3 saat süren bu buluşmalarda doğum sürecinin nasıl ilerlediği, ne tür müdahalelere ihtiyaç duyulabileceği gibi temel bilgiler de paylaşılır. Ailenin ihtiyacına göre yoga, meditasyon ve benzeri çalışmalar bu buluşmalara dahil edilebilir. Yine ihtiyaç dahilinde, ek buluşmalar da planlanabilir.

Hamilelikte destek: Hamilelik boyunca doulanıza e-posta ya da WhatsApp yoluyla ulaşabilir, aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. Kanıta dayalı bilgilerle ya da gerektiğinde ileri bir uzmana yönlendirerek doulanız size destek olmaya devam eder.

Doğum nöbeti: Hamileliğin 37-38. haftasına ulaştığınızda, doulanız sizin için “doğum nöbeti” tutmaya başlar, ona artık 7/24 ulaşabilirsiniz. Doğumun başladığını düşündüğünüzde doulanıza haber verirsiniz ve isteğe bağlı olarak evde ya da hastanede buluşur, doğum boyunca beraber olursunuz. Eğer doğum sürecinde evde doulanızla birlikte olmak isterseniz, doktorunuzun ya da ebenizin bununla ilgili bilgilendirilmiş olması şarttır. Doula sağlık personeli olmadığı için, doğumun spontan gelişmesi durumunda medikal destek veremez.

Doğumda destek: Doğum boyunca yanınızda kalan doulanız, öncelikle doğum ortamının huzurlu ve konforlu olması için çalışır. İhtiyacınıza göre, süreci kolaylaştırabilecek hareketler ve pozisyonlar önerebilir, masaj yapabilir, rahatlatıcı ve canlandırıcı kokular kullanarak aromaterapiden yararlanabilir. Sizin adınıza hiçbir zaman konuşmaz ve karar vermez; hastane ekibi ile iletişiminizi kolaylaştırmak için doğum planınızı ekibe iletebilir. Siz doğum yolculuğuna odaklanırken, doulanız size hizmet eder.

Doğum sonrası destek: Bebeğinize kavuşmanızın hemen ardından doulanız bir müddet daha ihtiyaçlarınızı karşılamak için yanınızda kalır. Özel bir gereksinim bulunmadığı sürece ilk emzirmede destek olabilir, odanızın düzenini sağlayabilir ve siz ilk saatlerinizin keyfini çıkarırken, o size hizmet etmek için yanınızda olur.

Doğumda doula desteği almak için bize ulaşın!

Lohusa Doulası Nedir?

Lohusa doulası, doğumun hemen ardından destek vermeye başlayan, lohusalık dönemi ihtiyaçlarına yönelik çalışarak kişisel destek hizmeti verir.

 

Lohusa Doulası Hizmeti Neleri İçerir?

Lohusa doulası hizmeti, tamamen kişisel ihtiyaçlara göre planlanan hizmetleri içerir. Haftada bir, iki ya da üç kez olmak üzere planlayacağımız ziyaretler bebek eşyalarının yerleştirilmesi, ilk bebek banyosu, temel emzirme desteği, lohusa masajı, temel ev düzeninin sağlanması ve planlanması gibi hizmetleri içerebilir.

Lohusalık sürecinde doula desteği almak için bize ulaşın!

Doğum ve Lohusa Doulası Nedir?

Doğum ve lohusa doulası hamilelikte, doğumda ve lohusalığın ilk iki ayında kişisel destek hizmeti verir.

 

Doğum ve Lohusa Doulası Hizmeti Neleri İçerir?

Doğum ve Lohusa Doulası Hizmeti, “Doğum Doulası Hizmeti” paketindeki tüm hizmetleri içerir. Bunun yanı sıra;

 

Lohusalıkta destek: Doğumun hemen ardından hastanede yanınızda birkaç saat daha kalan doulanız, evinize geçtiğiniz gün sizi evinizde ziyaret eder. Sonrasında haftada bir, iki ya da üç gün olmak üzere ev ziyaretlerine devam eder. 

Doğum öncesinde planlanan ve tamamen kişiye özel planlanan lohusa ziyaretleri; bebek eşyalarının yerleştirilmesi, ilk bebek banyosu, temel emzirme desteği, lohusa masajı, temel ev düzeninin sağlanması ve planlanması gibi hizmetleri içerebilir.

 

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bize ulaşın!

Holistik doula, yaşamın çeşitli döngülerinde doula desteği hizmeti sunar.

 

Bu döngülere ve süreçlere hamileliğe hazırlık, tüp bebek süreci, gebelikte düşük ve kürtaj, lohusalıkta kayıp ve yas, çeşitli tedavi süreçleri ve kişisel dönüşüm süreçleri dahildir.

 

Daha detaylı bilgi almak ve kişiye özel doula desteği planı oluşturmak için bize ulaşın.

Doğuma Hazırlık Çalışmaları

Ebeveynlik yolculuğuna doğru ilerlerken ihtiyacınız olan tüm hazırlığı birlikte yapalım.

Holistik doulanız ile yapacağınız bire bir doğuma hazırlık çalışmaları, doğumda kendinizi daha konforlu ve özgüvenli hissetmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgileri ve çalışmaları içerir. İhtiyacınıza, merakınıza göre konular belirlenir, program tamamen size özel olacak şekilde hazırlanır. İçsel Doğum yaklaşımı ile hazırlanan atölye programı, yine ihtiyacınıza göre, toplamda 6 ya da 12 saat sürecek birkaç buluşmadan oluşabilir. Buluşmalar yüz yüze ya da online olarak gerçekleştirilebilir.

Bire bir doğuma hazırlık çalışmaları, aşağıdaki konu başlıklarını ve daha fazlasını içerir:

  • Hamilelikte neleri bilmeye ihtiyacım var?
  • Hamileliğin son haftalarının daha konforlu olması için nelere dikkat edebilirim?
  • Doğum nasıl başlar, ilk işaretleri nasıl değerlendirmeliyim?
  • Yalancı kasılmalar ile gerçek kasılmalar nasıl ayırt edilir?
  • Kasılmalar sırasında ne tür hareketleri kullanarak rahatlayabilirim?
  • Doğum sürecinde nelere ihtiyacım olabilir?
  • Hastane çantası hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?
  • Partnerim kasılmalar sırasında beni nasıl destekleyebilir?
  • Ağrıyla baş etmek için hangi nefes çalışmalarını kullanabilirim?
  • Doğumda ağrıyı ve konforsuzluk hissini azaltan hangi doğal yöntemleri kullanabilirim?

Bire bir doğuma hazırlık atölyesi planlamak için bize ulaşın!

En fazla 3 ya da 4 çift ile oluşturacağımız gruplarda, doğuma hazırlanmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri alabileceğiniz 12 saatlik bir program oluşturulur. Her seans üç saat sürer ve iki hafta boyunca, ikişer gün buluşulur. Örnek bir program şu şekilde olabilir:

1. Hafta: Cumartesi – Pazar  10:00 – 13:00

2. Hafta: Cumartesi – Pazar  20:00 – 23:00

Haftanın günleri ve çalışma saatleri, her çalışmada farklılık gösterebilir.

Daha detaylı bilgi almak ve önümüzdeki haftalarda planladığımız doğuma hazırlık atölye gruplarına katılmak için bize ulaşın!