Hakkında

Duygu İslamoğlu

Doula yolculuğum 2012 yılında İstanbul’da başladı.

 

Henüz 26 yaşındayken, Türkiye’nin ilk doula topluluğunuyla “Doğum ve Lohusa Doulası” çalışmalarımı tamamladım. Ailelere doula hizmeti vermeye başladığım yıl, Yin Yoga Eğitmenliğini de tamamlayarak, doula pratiğime yoga felsefesini dahil etmenin yollarını öğrendim.

 

2013’te Habertürk’ün kadınlara yönelik yayın yapan web sitesi HT Hayat’ta köşe yazarı olarak başlayan yazarlık yolculuğum ise, kısa zamanda tam zamanlı editörlük mesleğine dönüştü. 4 yıl HT Hayat ofisinde yazar, editör ve video danışmanı olarak çalışırken, doula olarak hizmet vermeye de devam ettim.

 

Ofisten ayrılma zamanı geldiğinde, HT Hayat başta olmak üzere Dijital Topuklar, Haber Journal gibi birçok platforma içerik üretmeye devam eden bir freelancer olarak yoluma şansım yaver gitti. Bu süreçte fırsat buldukça yeni yollara çıktım, doğumlara katıldım, yollarda yürüdüm ve yollar öğrendim.

 

Tıpkı doula eğitmenliği gibi, doğum aktivisti olarak sürdürdüğüm çalışmalar da hem doula pratiğimi, hem de yazma pratiğimi etkileyen yoğun çalışmalar.DOĞANA Doğumda Kadın Hakları Derneği kapsamında yürüttüğümüz aktivitelerimiz, dünyayı değiştirebilmek için atılabilecek adımlara bakışımı dönüştürüyor. Aynı zamanda SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin dijital platformu esitlikadaletkadin.org için de yazmaya ve #YükseltSESini podcast serisi ile haftanın kadın gündemini sunmaya devam ediyorum.

 

Katıldığım ilk doğumda, yaşamın başladığı anın ne kadar güçlü bir an olduğuna, o ana hizmet etmenin ne kadar kıymetli bir görev olduğuna ikna olmuştum.

 

Aradan geçen on yılda katıldığım tüm doğumlarda bu fikir daha da perçinlendi. Bir bebeği doğurmak başta olmak üzere, her doğum bir yolculuk. Bir fikri doğurmak, bir projeyi doğurmak, bir şifayı doğurmak da benzer yolculuklar. Her biri, eşlik edildiğinde başka türlü yumuşuyor, güzelleşiyor.

 

 

Dünyaya gelen birini mükemmel bir şekilde nasıl büyüteceğimizin tek bir formülü yok. Keşke olsaydı. Neyse ki, dünyaya gelen birini nazikçe, şefkatle, coşkuyla karşılamanın birkaç bilinen yolu var. Bu yolları keşfetmek ve yolculuklarında başkalarına eşlik etmek için büyük bir heyecanla çalışıyorum.

 

Doula, kelime anlamı ile Antik Yunanca’da “hizmetçi kadın” demek. Bugün biz bu tanımı gönül rahatlığı ile, “alan tutan, eşlik eden, ihtiyaç gözeten ve hizmet eden” olarak genişletebiliriz. Bu yüzden “holistik” tabirini yaptığım işe yakıştırıyorum. Bütüncül bir destek, tamamen kişiye özel şekillenen bir yapıda olmak zorunda. 

 

Holistik Doula, yolculuk nereye olursa olsun eşlik etmek üzere tasarladığım bir yapı. Umarım zamanla daha fazla kişiye çeşitli yolculuklarında eşlik etme, doula desteği verme fırsatım olur. Birlikte dünyaya küçük hediyeler vermiş oluruz.

 

Sosyal medyada da karşılaşalım!

 

Instagram: @holistik.doula

Facebook: Holistik Doula

Medium: @duygu.islamoglu

YouTube: @dogumdakadinhaklari