MILK Belgeseli Nihayet Türkiye’de: 18 Aralık’ta İstanbul’da Buluşuyoruz

MILK belgeseli

Kanadalı yönetmen Noemi Weis’in emzirmenin ve bebek beslenmesinin önemine dikkat çekmek için dünyanın farklı bölgelerinden hikayeleri derleyerek oluşturduğu Milk belgeseli, Türkiye’de ilk kez gösteriliyor. Filmde özellikle afet durumlarında bebek beslenmesinin nasıl ihmal edildiğinin ve uluslararası geçerliliği olan Mama Kodu’nun öneminin altı çiziliyor.

2015’te Kanada’da tamamlanan Milk belgeseli (Süt), şimdiye dek 178 ülkede 500’den fazla gösterimi yapılmış, aktivist bir film.

Yönetmen Noemi Weis “Milk” belgeseliyle, dünya çapında annelik ve bebek beslenmesinin çok da düşünmediğimiz yönlerine ışık tutuyor. Weis bu belgeselde, farklı kültürlerden ve coğrafyalardan gelen annelerin hikayelerini bir araya getirerek, annelik ve bebek beslenmesinin evrensel yüzünü gözler önüne seriyor. Film, dünyanın dört bir yanından annelerin benzer mücadelelerini ve deneyimlerini gösteriyor, böylece izleyiciler farklı kültürlerdeki benzerlikleri ve farklılıkları da görebiliyorlar.

Afetlerden sonra emzirmenin desteklenmesi

“Milk”, özellikle acil durumlar ve afetler sırasında bebek beslenmesinin nasıl ihmal edildiğini vurgulayan bir yapım. Weis, bu konuda dünya çapında daha fazla farkındalık yaratmayı hedefleyen bir aktivist olarak filmde bebek beslenmesinin sadece bir sağlık meselesi değil, aynı zamanda bir insan hakkı meselesi olduğu da vurguluyor. Belgesel, bebeklerin sağlıklı bir başlangıç yapabilmesi için gerekli olan destek ve kaynakların sağlanmasının önemini anlatıyor.

Milk belgeselinin Türkiye’de gösterime girmesi, ülkemizdeki annelik ve bebek beslenmesi konularında daha fazla diyalog başlatma fırsatı sundu. Film şimdiden doulalara özel bir online ön gösterimle 30’dan fazla kişiye ulaştı. 9 Aralık’ta Gaziantep’te yapılacak ilk gösterimin ardından film, 18 Aralık’ta İstanbul Beyoğlu’nda gösterilecek, ardından Adana ve Malatya’da da gösterilecek.

Film ve atölye etkinliklerinin başka şehirlerde yapılması için de görüşmeler sürüyor. Eğer bulunduğunuz yerde bir etkinlik organize edilmesini desteklemek istiyorsanız, organizatörlere ulaşabilirsiniz.

Milk Eğitim Programı ile farkındalık artırılıyor

Dünya çapında koruyucu önlemler almaya yönelik politikaların geliştirilmesi için bir farkındalık yaratmayı amaçlayan film, aktivistlerin ve sağlık profesyonellerine ulaşmasının yanı sıra, mesajını toplumda da yaygınlaştırmayı hedefliyor. 

Noemi Weis’in Milk belgeseli, sadece bir film değil, aynı zamanda bir hareketin parçası. Bu film, annelerin ve bebeklerin haklarını koruma ve destekleme konusunda global bir diyalog başlatmayı hedefliyor. 

Türkiye’deki izleyiciler için bu film, dünya çapında bebek beslenmesi ve annelikle ilgili sorunlara dair derin bir bakış açısı sunacak ve belki de bu konularda yeni bir bilinç ve anlayış yaratmaya yardımcı olacak. Özellikle Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin zorlayıcı sonuçları hakkında değerlendirmeler de, Türkiye’deki Milk Eğitim Programı’na dahil edildi. La Leche League Türkiye lideri ve Uluslararası Sertifikalı Emzirme Danışmanı Charlotte Codron, “Afetlerde Bebek Beslenmesi ve Mama Kodu’nun Önemi” başlıklı bir sunumla, film gösterimi etkinliğini zenginleştiriyor.

İstanbul gösterimi 18 Aralık’ta

MILK belgesel filminin İstanbul’daki ilk gösterimi, Beyoğlu’ndaki sosyal buluşma ve üretim merkezi Postane’de gerçekleşecek.

55 dakika süren film gösteriminin ardından, filmin yönetmeni Noemi Weis’in de çevrimiçi katılımıyla bir soru-cevap oturumu gerçekleşecek.

Sonrasında La Leche League Türkiye lideri ve Uluslararası Sertifikalı Emzirme Danışmanı Charlotte Codron, “Afetlerde Bebek Beslenmesi ve Mama Kodu’nun Önemi” başlıklı bir sunum yapacak. Etkinlik organizatörlerinden Ufuk Yeşil ile “Belgesel Sinema ve Aktivizm” konulu kısa bir sohbetin ardından, etkinliğimiz tamamlanmış olacak.

18 Aralık 2023’te gerçekleşecek olan etkinlik 18:00’de başlayacak ve 22:30’a kadar sürecek.

Etkinliğe katılmanız için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli.

Etkinliğe katılım ücretsiz!

Katılım formu:

https://forms.gle/5Qyy2awVVkpeeDZZ7

Daha detaylı bilgi için:

La Leche League Türkiye

MILK the Film

Milk belgeseli

İçindekiler

Diğer Yazılar

Doğumun tıbbileşmesi
Articles
Duygu İslamoğlu

#2: Doğumun Tıbbileşmesi Kadınları Nasıl Etkiliyor? | Bunun Üzerine Düşünelim Podcast

Üzerinde çalıştığım, araştırdığım, bakındığım konular üzerinde düşündüğüm, konuştuğum podcast serisi “Bunun Üzerine Düşünelim”i takdim ederim! İkinci bölümde, “Doğumun Tıbbileşmesi Kadınları Nasıl Etkiliyor” başlığı altında, doğumun doğal fizyolojik bir olaydan medikal bir prosedüre dönüşme sürecini ele alıyoruz.

Devamını Oku
Sea Dreams
Genel
Duygu İslamoğlu

The Open Seas In My Dreams

Perhaps these dreams are more than mere figments of imagination; perhaps they are a call to explore the hidden facets of ourselves and our connection to the world. Jung posited that the sea symbolizes our innermost thoughts and emotions, a reflection of our instincts and the mysterious forces that drive us.

Devamını Oku