#1: Lohusa Doulası Nedir? | Bunun Üzerine Düşünelim Podcast | 29.07.23

Lohusa Doulası

Üzerinde çalıştığım, araştırdığım, bakındığım konular üzerinde düşündüğüm, konuştuğum podcast serisi “Bunun Üzerine Düşünelim”i takdim ederim!

“Doula nedir” konusunda çok konuştuk ama lohusa doulalarından yeterince bahsetmedik sanırım. Yeni doğum yapmış bir anne ile ilgili onlarca geleneğimiz, adetimiz varken yine de lohusalığın ne kadar özel, hassas bir süreç olduğunu unutmuş gibiyiz.

Lohusalık sürecinde destek veren lohusa doulası, sürecin çok daha kolay geçmesi için destek olan bir yardımcı.

Bunun Üzerine Düşünelim: Lohusa Doulası

Biraz daha öğrenmek için, bölüme beklerim! Bu podcast bölümünde lohusa doulaları ne yapar, nasıl destek olur gibi konulardan kısaca bahsediyorum.

Diğer bölümlerde görüşmek üzere!


Doula nedir?

Doula, kadınlara hamilelikte, doğumda ve lohusalıkta birebir destek vermek üzere eğitim almış, uzman bir yardımcıdır.

Herhangi bir tıbbi müdahalede bulunmadan, yalnızca annenin duygusal ve fiziksel konforuyla ilgilenen doula, annenin tüm süreçlerdeki ihtiyaçlarını karşılaması için ona yardımcı olur. Doğuma hazırlanırken aileler, doulaların onlara yol göstermesinden faydalanırlar.

Lohusa doulası nedir?

Tıpkı doulalar gibi lohusa doulaları da, doğum yapan anneye lohusalık sürecinde destek veren özel bir yardımcıdır. Hamilelik, doğum ve bebek bakımı konusunda bilgili, annelerin lohusalıkta yaşayabilecekleri hakkında deneyimli, uzman kişilerdir.

Doğumdan sonra annenin ihtiyaçlarına odaklanan bir uzman olarak lohusa doulası, vereceği hizmetin kapsamını yine annenin özel ihtiyaçlarına göre planlayacaktır. Örneğin bir anne için yemek yapabilir, başka bir anne için bebeğe bir süre bakarak annenin (nihayet!) uzun bir banyo yapabilmesine destek olabilir.

Lohusa doulası nasıl destek olur?

Doğumdan sonra sosyal destek almanın önemi, araştırmalarla da doğrulanıyor. Yeni doğum yapmış annelerin çevrelerinden destek aldıklarında, lohusa depresyonu da dahil pek çok önemli rahatsızlığın önlenebileceği ortada. Lohusa doulaları bu noktada anneye destek olan, onu dinleyen bir yardımcı olacaktır.

Toplumda genelde alışık olduğumuz şekilde, çevredeki herkes bebeği karşılamaya odaklanmışken, uzman bir destekçinin anneyi karşılıyor olması, annenin duygusal ihtiyaçlarını gözetiyor olması ve hatta ona “anneliğe hoşgeldin” diyerek bu geçişini kutluyor olması da, lohusa doulalarıının yardımcı olduğu alanlardan bazıları.

İçindekiler

Diğer Yazılar

Doğumun tıbbileşmesi
Articles
Duygu İslamoğlu

#2: Doğumun Tıbbileşmesi Kadınları Nasıl Etkiliyor? | Bunun Üzerine Düşünelim Podcast

Üzerinde çalıştığım, araştırdığım, bakındığım konular üzerinde düşündüğüm, konuştuğum podcast serisi “Bunun Üzerine Düşünelim”i takdim ederim! İkinci bölümde, “Doğumun Tıbbileşmesi Kadınları Nasıl Etkiliyor” başlığı altında, doğumun doğal fizyolojik bir olaydan medikal bir prosedüre dönüşme sürecini ele alıyoruz.

Devamını Oku
Sea Dreams
Genel
Duygu İslamoğlu

The Open Seas In My Dreams

Perhaps these dreams are more than mere figments of imagination; perhaps they are a call to explore the hidden facets of ourselves and our connection to the world. Jung posited that the sea symbolizes our innermost thoughts and emotions, a reflection of our instincts and the mysterious forces that drive us.

Devamını Oku